Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pes a jeho potrava

22. 9. 2008

                V dnešní době se neustále vedou spory o tom, jak je nejlepší psa krmit. Jedna skupina chovatelů se výhradně zastává krmení granulemi. Druhá zase krmení vařenou či syrovou potravou. Na čí straně je pravda? A je vůbec na něčí straně?Obrazek

K tomu je potřeba pochopit, jak vůbec psí žaludek a trávení funguje. Jaké stavební látky nezbytné pro zdravý vývoj a život pes potřebuje. Kolik energie má krmivo obsahovat a další aspekty.

Když už se pro daný typ potravy rozhodnete, jak si vybrat tu správnou?

               Krmení pejsků   

Toto téma je nevyčerpatelné a proto vám přinášíme další zkušenosti a názory chovatelky velkých knírObrazekačů ing. Marcely Šedivé.

Naši psi jsou krmeni ve stylu BARF (Biologically Appropriate Raw Food). Z poměrně ortodoxního zastánce superprémiových a lepších prémiových granulí jsem koncem roku 2004 přešla na krmení přirozenou stravou a jsem maximálně spokojená, o psech nemluvě. Jsem toho názoru, že žaludek (jako každý sval) potřebuje k svému správnému vývoji pracovat.

             Správné složení potravy

             Otázka skladby správně vyváženého krmiva je velice důležitá. VyvážeObrazekné krmivo musí obsahovat tyto složky: bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, minerály, vlákninu. U průmyslově vyráběného krmiva najdeme složení na obalu, kvalitní krmiva obsahují všechny složky ve vyváženém poměru a správném množství. Pokud krmíme psa domácí vařenou stravou, nezbývá nám nic jiného, než si všechno správně propočítat.

Bílkoviny: jsou velice důležitou složkou potravy, skládají se z aminokyselin, které jsou nepostradatelné pro růst a obnovu tělesných tkání. Bílkoviny jsou buď živočišného původu nebo rostlinného původu, přičemž bílkoviny živočišného původu mají vyrovnanější aminokyselinový profil a jsou pro psa stravitelnější, bílkoviny rostlinného původu jsou pro psa téměř nestravitelné. 

              Maso versus granuleObrazek

Co je lepší? Krmit psa syrovým nebo vařeným masem, či granulemi? Kolem tohoto tématu lze hodně diskutovat. Já sama jsem byla docela dost dlouhou dobu velkým zastáncem granulované stravy, ale po dlouholetých zkušenostech již nejsem zcela na té či oné straně. Obě varianty mají totiž své plusy a mínusy, a obě varianty jsou člověkem zneužitelné, ostatně jako všechno.

Historie

Pokud zabrousím do své vlastní historie, která bude co se psí stravy týče řekněme 20 let, vidím svou babičku, která poctivě kupovala vepřová žebra a kuřecí krky či droby, které uvařila společně se zeleninou a vločkami či rýží. Štěňatům jsme dávali mléko, tvaroh, piškoty a maso samozřejmě také. Mnoho kynologů v té době krmilo rovněž masem syrovým. Vyrostlo několik generací zdravých a silných zvířat, a na co si pamatuji jen zřídka, byly torze žaludku u psů velkých plemen.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář