Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak pečovat o psí zuby

13. 11. 2008

Zdravé zuby jsou důležité nejen pro lidi, ale také pro psy. Pro příjem pObrazekotravy jsou zdravé zuby, ale také dásně nepostradatelné. Pokud psa zub bolí, nebude mu chutnat ani to nejvybranější jídlo. Jak tedy psovi zajistit zdravé zuby a dásně do co nejvyššího věku? Pojďme se podívat na pár typů.

 

Jak je to vlastně s psími zuby?

Štěňátka se rodí bezzubá, ale do konce 6. týdne života se prořezává cca 28 mléčných zubů. Kolem 4. měsíce začnou mléčné zoubky vypadávat a vyměňovat se za druhé, trvalé zuby. Tato výměna je dokončena zpravidla do konce 6. měsíce. Trvalý chrup u většiny plemen (naháči jsou výjimkou) sestává ze 42 zubů. Hlavním úkolem zubů je držení a trhání kořisti. Tento úkol však převzal na svá bedra člověk. Zuby dnes tedy psovi slouží ke zpracování tvrdé a tuhé potravy a při hraní.

Čištění zubů

Je rozumné navykat na čištění zubů již štěňata. Mléčné zuby lze čistit hravou formou pomocí vatových tyčinek s trochou psí zubní pasty. Určitě byste pak měli pejska pochválit a odměnit. Časem můžete začít používat měkký zubní kartáček pro děti nebo speciální kartáček pro psy, popřípadě prstový kartáček. Určitě při čištění psích zubů nepoužívejte lidské pasty, protože jsou pro psy toxické. Pokud budete v péči o psí zuby důslední a budete je čistit pravidelně, dokážete předejít zubnímu kameni.

Odstraňování zubního kamene

Zubní kámen se objevuje nejvíce u psů malých nebo krátkotlamých plemen. Zbytky potravy se hromadí mezi zuby a v zubních kapsách. Tyto zbytky společně s minerálními usazeninami vytvářejí plak a pokud nedochází k jeho odstraňování, vznikne časem zubní kámen. Bakteriální rozklad vede k nepříjemnému zápachu a k zánětu dásní. Pokud není zubní kámen včas odstraněn, může vést k těžkým zánětům dásní, paradentóze, vypadávání zubů a nechutenství v důsledku bolesti v ústní dutině. Neléčený zánět dásní může působit na další orgány (srdce, ledviny...) a způsobit jejich onemocnění. Zubní kámen odstraní veterinář škrabkou nebo v pokročilejší fázi laserem (zpravidla v anestezii). Častá anestezie není příliš ideální a v pokročilém věku dokonce riziková, proto je dobré věnovat se spíše prevenci.

 Obrazek

Účelná zábava

Vlci si své zuby udržují v pořádku rozkousáváním tuhých částí kořisti (např. kůže, žaludku a kostí). Naším úkolem je nabídnout psovi něco podobného. Z čeho můžeme vybírat? Například můžeme použít vařené hovězí kosti, kosti z bůvolí kůže, bachory, různé sušené dobroty nebo dentální tyčinky. Tak spojíme příjemné s užitečným. Pes se zabaví a zároveň si prospívá. Štěňatům se snadněji vymění chrup a nemají tak velkou touhu brousit si zuby na nábytku a dospělí si zkrátí čekání na páníčka, který je v práci a přitom si čistí zuby a masírují dásně. U psů s již podrážděnými dásněmi však opatrně, aby se ještě více nedráždily.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář